Jak si vytvořit doma nahrávací studio a upravit akustiku místnosti

Jak si vytvořit doma nahrávací studio a upravit akustiku místnosti

Nahrávání pod peřinou je sice efektivní, ale rozkládání a skládání samotného „stanu“ trvalo tak dlouho, že jsem dlouho neměl chuť se do nahrávání vůbec pustit. Často se mi pak při míchání zvuku Klekání stalo, že jsem potřeboval nějaký špatně načtený kousek jen trochu změnit nebo nahradit špatně vyslovené slovo. 45 minut budování peřinové pevnosti, aby to znělo stejně, mě ale od nápravných pokusů rychle odradilo.

A tak jsem dlouho přemýšlel, jak vyrobit doma nahrávací koutek, ve kterém bych se mohl postavit a rovnou začít nahrávat. Jak to u spousty problémů bývá, nechával jsem to vyhnívat a vyhnívat, až se to tradičně vyřešilo samo. Tedy, nejvíc mi pomohla moje úžasná žena, která mě postrčila tím správným směrem.

Potřeboval jsem, aby takový prostor nezabíral v našem relativně malém bytě moc místa a zároveň aby byl stranou od hlavního domácího dění. Abych nebudil děti ze spánku, abych nezabral nejdůležitější (a největší) místnost a aby to esteticky nebyla moc velká hrůza.

Taky jsem chtěl, abych se nákladově vešel co nejlépe.
Skříně sice máme, ale vestavné a plné. Tam se nevejde málem ani špendlík. Prostor v chodbě, kam se dalo teoreticky komůrku postavit na nízkou skříň po narození druhé dcery, zabrala komoda s jejím oblečením. Tak to musela být jiná místnost.

Nejlépe taková, která nemá čtvercový půdorys a pokud možno není pravidelným obdélníkem. Tím se výběr v našem bytě docela zúžil. Už od základky mám víc štěstí než rozumu, takže naše kuchyně s jedním vykousnutým rohem byla geniálním místem, ze kterého už delší dobu streamuji pro všechny Kreativní Kreatury. Šířka volného prostoru u okna přesně odpovídala místu, které by se mi hodilo, a tak jsem začal vymýšlet, jak ji akusticky vyřešit. U kuchyně je to trochu problém, protože při vaření se do vzduchu odpařuje spousta látek, které by některým obvyklým pomůckám, jako jsou vlnky či pyramidky z akustického molitanu na stěnách, moc neprospívaly (ale stejně nakonec budou na stropě).

 

Vzpomněl jsem si, že před rokem a něco jsme prvorozené předělávali pokojíček, který byl původně naše ložnice. Protože byla ještě prcek, co potřeboval chodit spát po-o, a okna nového pokoje jsou obrácena na jihozápad, musel jsem vyrobit tmu na spaní i přes den.

Bylo to vlastně náhodou, že nás napadlo hledat v IKEA zatemňovací závěsy včetně způsobu uchycení. Když jsem jí první podvečer po zastínění pokoje četl pohádku, hned jsem si uvědomil, že i tím jediným párem nejlevnějších zatemňovacích závěsů z IKEA se dramaticky změnily akustické vlastnosti nového pokojíčku. Zvonivá paneláková ozvěna byla pryč. A nebo byla natolik potlačená, že jsem ji skoro přestal vnímat.

Přiblížil se termín porodu druhé dcery a já měl spoustu jiných starostí. Na nějakou dobu jsem na řešení nahrávacího místa zapomněl. Až do okamžiku, kdy jsem po natáčení jedné z epizod Vaše jméno je vaše značka zase po tři-čtvrtě hodiny dlouhém sestavování akustického stanu/peřinové pevnosti a osobní sauny nezjistil, že bych potřeboval donahrát asi dvě minuty oprav. Pochopitelně až poté, co jsem peřiny uklidil, protože moje drahá potřebovala jít alespoň ve tři hodiny nad ránem spát.

Několik měsíců jsem na řešení pak zase neměl čas, protože jsme si na střídačku předávali pár nemocí (s dětmi ve školce je to velice rozkošná kratochvíle) a tak na mě musela zaútočit až moje drahá, abych to konečně dodělal.

Několik dnů jsem měřil, přemýšlel a zkoumal, jak vyřešit problém co nejjednodušším způsobem, až jsem v katalogu IKEA našel úplně všechno, co bylo potřeba. 

Základní akustické pravidlo zní: čím větší to má hmotnost, tím větší to má schopnost pohltit zvukové vlnění na nižších frekvencích. Což mě v bytě trápilo nejvíc. A tak jsem začal procházet katalog. Našel jsem několik závěsů který váží 4 kila na kus, což se blíží lepšímu „profesionálnímu“ akustickému s hmotností okolo 720g na metr a stojí násobně víc! Skvělý!

Jen do okamžiku, než jsem přijel do IKEA a ukázalo se, že ještě včera jich 30 měli a dneska ani jeden. Pochopitelně. Kdy jindy by se měl vyprodat. Půl hodiny jsem zoufale stál u závěsů a hádal se sám se sebou, jestli jet domů s prázdnou nebo vzít něco na uklidnění, až mi to nedalo a začal jsem zkoušet, co se stane, když se pod vystavené závěsy zabalím a zkusím mluvit. Ostatně, původně jsem vlastně chtěl jiný, než jsem objevil ten těžší.

A ejhle! Ten vyhlídnutý závěs měl sice ideální hmotnost, jenže byl z tak hladkého pevného polyesteru, že odrážel zpátky do prostoru nezanedbatelné množství zvuku. A tak jsem se i přes nával v obchoďáku postupně zkusil zabalit do každého z vystavených závěsů a začal jsem pod nimi ve stylu Tourettova syndromu vykřikovat, zpívat, pískat a mlaskat. Z venku to musela být zábava, protože se k závěsům nikdo i přes docela plný obchoďák nepřibližoval.

Poslechem jsem nakonec vytipoval jeden ze závěsů, který není tak těžký, ale překvapivě velice dobře pohlcoval moje hlasité projevy. Největší překvapení následovalo po pohledu na cenovku, která ukazovala asi polovinu ceny původně zamýšleného závěsu (ze 1490 Kč na 699 Kč). Srdce zajásalo, peněženka zašeptala sladké DÍKY a protože jsem mohl těch závěsů koupit tři páry a ještě mi zbyla tisícovka k dobru, přibalil jsem i notnou dávku švédské čokolády. Závěs váží sice pod 2 kila, ale jeho schopnost neodrážet zpět do prostoru se ukázala jako mnohem výraznější, než napovídala tabulková hmotnost. A stál třikrát méně, než zvukařský ekvivalent podobné hmotnosti (byť s jiným zpracováním, ten by byl asi lepší, ale co už).

Můj strach, aby kolejnice 24 kil unesly bez pádu na něčí hlavu, se vyřešil sám, zátěž zhubla pod 12 kilo. A ještě jich bylo o jeden závěs víc, než jsem původně chtěl koupit (což se ukázalo jako správné rozhodnutí, protože 4 nebo 5 o šířce 145 cm by mi na celou konstrukci nestačilo)!

Mechanismus závěsů:

Celkový součet za IKEA je 5070 Kč i s dekou na stůl (viz níže). Za tuto cenu se dají koupit „bass trapy“ pro vyřešení 2 rohů, ale už žádné V profily, nebo 44 V profilů 50 x 50 cm, které ale nevyřeší rohy. Pokud bych u sebe neměl problém s tím, že 3 stěny z existujících 6 nemohu nijak upravit (jedna je okno, jedna není a jedna je kuchyňská linka), molitanové řešení bych zkusil. Osobně se mi ale vůbec nelíbí a do kuchyně bych ho opravdu nechtěl.

Akustická úprava stropu pěnou:

  • 9 × V profil 50 × 50 cm (zbude trocha prostoru, protože je to cca 170 × 170 se zaoblenými rohy, kdo by chtěl, tak si může přidat další 2-3 a nařezat je na kraje), cena okolo 1200 Kč 
  • 1 × lepidlo PUR pěna
  • strop se dá docela dobře vyřešit levněji navěšením látek a vytvořením „nebes“ nebo „vln“ které rovnou plochu pomohou vhodně upravit

Vybavení koutku:

  • rameno pro mikrofon Rode PSA1
  • mikrofon audio-technika 2035 (tobě doporučuju něco jako Rode PodMic; tedy dynamický, nikoli kondenzátorový mikrofon, je míň citlivý na ruchy z okolí)
  • před mikrofonem je domácí POP filtr, v záběrech není 
  • kabel k mikrofonu 3 m XLR (příklad, je jich víc výrobců), doporučuju koncovky NEUTRIK
  • USB zvukovka Scarlet 2i2
  • lampička oldschool
  • stůl stojící/sedící SKARSTA 4690 Kč 120 × 70 a zbude trochu prostoru kolem (vejde se od závěsu k závěsu 160 × 80, ale sebere vevnitř o 10 cm více místa)
  • židle, co byla doma, ať nevrže, ke stojícímu stolu možná barovka
  • prodlužovačka přišroubovaná pod stůl, aby nezavazely kabely nahoře, možná i koš zespodu na adapter notebooku
  • deka jako ubrus na stůl VITMOSSA 49 Kč, raději více abych je mohl měnit
  • sluchátka (všechny okolo 4 tisíc)
    • uzavřená na natáčení Akg K371 (nejsou slyšet do mikrofonu při nahrávání)
    • polouzavřená AKG K245 (spíš na práci, ne na příposlech, nepropouští tolik zvuku)
    • otevřená AKG K612 PRO nebo AKG K702, v obou případech doporučuju výměnu náušníků u mistra Kakaxy ve 3bees (na dlouhou práci ale propouští hluk oběma směry)
  • v ideálním případě mám zespodu stolu Mac mini na stolu monitor

 

 

Fyzicky nejnepříjemnější na celé operaci bylo vyvrtání děr do stropu. Psychicky nejnáročnější bylo rozměření otvorů. A skutečnost, že musím jet na milimetry přesně, což při vrtání do panelu ve chvíli, kdy odskakuje vrták od schovaných šroubů, je nic moc (Pro tip: důrazně doporučuju vrtat napřed menší díru co nejostřejším a novým vrtákem a tu pak zvětšovat). Když vznikne chyba tak ji není moc jak opravit. Zase jsem měl víc štěstí než rozumu a až na drobné neslícování v jednom rohu, které jsem vyřešil neposouváním kusu závěsu, z toho místa klouže zbývajících pět kolem dokola jako po másle.

Pokud by byl ještě problém s odrazy od podlahy, dá se to řešit kobercem nebo dočasně dekou. To che ale vyzkoušet na konkrétním případě.

Závěsy prodávané v IKEA mají na výšku 3 m, což je obvykle o půl metru víc, než je strop v běžném panelákovém bytě. Já jsem si je zkrátil (ale nechal jsem dole zahnuté), pokud by měl někdo vyšší strop než 3 m, tak se bude muset poohlédnout po látce na míru nebo jiném řešení, teoreticky by šel snížit strop nebo naopak vyvýšit podlaha a udělat stupínek. Na zkrácení NEDOPORUČUJU! tu lepící zažehlovací pásku, protože když se se závěsem často hýbe, tak se spoj rozpadne. Musí se sešít.

Při montování kolejnic na strop se hodí druhý pomocník, co vám je na opačné straně, než jste vy, pomůže přidržet. Pokud nemáte druhé štafle nebo židli, stačí použít smeták a přidržet druhý konec u stropu než se přesunu k nasazení.

Na závěs jsem nepoužil řasící háčky, kdybych to udělal, bude nařasený asi rovnoměrněji a „hezčím“ způsobem, ale já jsem nějak nechtěl vyhazovat za další věc a hlavně jsem nevěděl, jestli to vyjde délkově (řasení závěs zkrátí, možná by pak bylo vhodnější jich mít nahoře 7, nejsem si jistý, jestli by se pak vlezly ke stěně na jednu část, už takhle je to tak tak. Je to ale každopádně super, závěs se dá lehce zatáhnout do rohu, takže v prostoru nijak nezavazí.

Krásně mi to vyšlo přesně před kuchyňskou linkuJe vhodné si dovnitř pořídit světlo, pokud se chci natáčet, tak možná i o něco sinější (a třeba ho dát na druhé rameno), protože jinak je vevnitř docela dobrá tma.
Pozor na LED světla a „žárovky“! Některé buď bzučí či pískají samy od sebe ve slyšitelých frekvencích, některá dělají elektrostatický binec, který není slyšet, ale může je zachytit mikrofon nebo kabel. Stejně tak pozor na elektřinu kolem XLR kabelů, na trafa od notebooku nebo elektromotor lednice či něčeho jiného. To všechno může zlobit.

A to nejlepší? Na IKEA se dá nakoupit i jako v e-shopu, takže si můžeš nákup naklikat a nechat dovézt (cena dopravy však záleží na vzdálenosti od zvoleného nákupního domu).

Pokud si něco podobného postavíš, dej mi prosím vědět! Opravdu mě zajímá, jak řešíš akustiku u sebe.

Jak zní výsledek nahrávání mezi závěsy se zatažením a bez?

Ukázka hotového podcastu ze závěsu: Klekání, Vítání jara:

Další tipy:

  • Lednici ve stejné místnosti je potřeba připojit na zásuvku, která se dá vypnout; protože bych ji zase zapomněl zapnout, pořídil jsem si digitální zásuvku, která mi umožňuje lednici na 1 až 2 hodiny vypnut a poté se automaticky sama zapne. Takže na to nezapomenu. V noci je to lednici úplně jedno a pokles teploty za hodinku není tak výrazný (tedy když do ní nikdo neleze).
  • Ústřední topení je peklo, pro odrušení se mi osvědčil Waves NS1 plugin, který na odšumění doporučuju nejen pro podcasty.
  • Zbývající reverb se dá buď přežít, nebo odstranit pomocí nějakého dereverb pluginu, já používám z iZotope RX 7 standard, de-reverb, ale použitelný je i SPL De Verb plus (je lepší ho několikrát v malé míře dát za sebou než jednou hodně).
  • Akustice v místnosti pomůže, když nemá holé stěny, když jsou v knihovně zaskládané náhodně vyrovnané knihy.
  • Pokud máte sádrokartonový strop, za nic neručím, konzultujte instalaci s někým, kdo tomu rozumí!

Přihlásit k odběru novinek z #PodCarou se můžete zde (při zaškrtnutí políčka).

Chcete poradit? Můžete si vyzkoušet konzultaci bez rizika.
Neznáš mě? Poslechni si pár dílů.