Google podcasts manager

Google podcasts manager

Společnost Google uvolnila včera pro autory podcastů nový nástroj pro jejich správu. Podobně jako má iTunes Podcastconnect, Spotify má Podcasters tak Google přidal Google podcast manager.

Jedná se o nástroj, který po ověření že mám přístup k RSS feedu umožní pracovat se statistikami a aktualizovat informace o mých podcastech.

Aktivace je poměrně jednoduchá a v podstatě shodná s aktivací Spotify Podasters.

Nejdříve zavítám na webovou stránku samotného Manageru, tedy https://podcastsmanager.google.com/about a kliknu na Start Now.

Pro ověření na Anchoru je potřeba mít zaplé: „Display personal email address publicly in RSS feed.“

Jako první musím začít kliknutím na Start now.

Stejně jako u Podcasters u Spotify, i tady je třeba napřed začít rss feedem, který informuje o nových epizodách podcastu.

Když se feed načte, zkontroluju si jestli se načetl ten správný (Google mě může informovat, že daný podcast zná už pod jiným feedem a nabídnout mi pokračovat s ověřením toho feedu, co zná. Stává se to hlavně u zástupných odkazů pro iTunes).

Když Google najde můj podcast pod jiným feedem než mu předkládám, varuje mě a kliknutím na Use this feed instead můžu pokračovat s tím, který mi nabízí. Který je ten správný? To záleží na konkrétní situaci. Jednak může být rozdíl v HTTP / HTTPS, nebo mohlo dojít k přesunu při „stěhování.“ Ve většině případů by ten nalezený Googlem měl být ten „správný.“

Google mi nabídne ke kontrole e-mail, na který zašle ověřovací klíč. Tento e-mail je uvedený v RSS feedu, pokud tam není správný nebo je divný (jako třeba u Anchoru), může být potřeba něco přepnout v nastavení vašeho poskytovatele podcastového úložiště, nebo kontaktovat podporu.

Zároveň se podcast připojí ke Google účtu uvedenému dole (tedy mému účtu).

Na e-mail mi přijde zpráva obsahující právě onen klíč a klikací odkaz k autorizaci. Ten si z mailu buď zkopíruju, nebo kliknu na odkaz pro nasměrování na ověřovací stránku.

Po přepsání kódu stačí už jen odeslat a potvrdit.

Od tohoto okamžiku se budou v rozhraní Google Podcasts manageru načítat statistiky přehrání v Google Podcasts.

Zavedení je poměrně jednoduché. Ve statistice (zatím) není demografie, ale aspoň to trochu pomůže učesat čísla přehrání mezi jednotlivými agregátory.

Podrobnější popis jak umístit podcastové RSS feed na různá místa odkud ho pak berou aplikace co podcasty přehrávají jsem psal v samostatném článku Kam s podcastem.

Pozor! Protože se jedná o nový nástroj, není zatím úplně jasné jestli se statistika počítá od okamžiku registrace, nebo bude Google statistiku teď už hromadit a později registrovaným ukáže historická data. Pokud by to fungovlao jako Analytics, pak historii před registrací neuvidím.

Přihlásit k odběru novinek z #PodCarou se můžete zde (při zaškrtnutí políčka).

Chcete poradit? Můžete si vyzkoušet konzultaci bez rizika.
Neznáš mě? Poslechni si pár dílů.