Jak si vyrobit POP filtr před mikrofon doma a levně

Jak si vyrobit POP filtr před mikrofon doma a levně

Už od začátku práce na podcastu jsem chtěl to pozadí jeho tvorby začít aktivněji sdílet. Pořád jsem si říkal, že na to mám málo času. Ale toho nebudu mít nikdy víc, tak jsem se jeden den vybičoval k aktivitě a první video nahrál.

Při pořizování zvukového záznamu potřebujete mít nejen decentní mikrofon a akusticky vyřešnou místnost, ale taky nechcete zbytečně foukat do mikrofonu, aby se v něm ozývalo větrné šustění. Taková věc se pak v postprodukci skoro nedá opravit, takže je dobré to vyřešit dřív, než vůbec nahrávat začnu.

K účelu ochrany mikrofonu před „plozivními“ souhláskami slouží právě POP filtr (přezdívaný ze zjevnýdh důvodů „plivátko“). Jak si takový popfiltr vyrobit v domácích podmínkách po jedné ceste do galanterie a elektra, najdete v přiloženém videu.

Co na to bude potřeba?

  • cca 100cm drátu, okolo 0,8-1,5mm (1mm je úplně v pohodě, i těch 0,8mm stačí)
  • obruč na vyšívání (alespoň 15cm)
  • nejlevnější dámské punčochy (aby nebyly roztržené alespoň na bocích, je tam nejvíce materiálu, který se hodí
  • něco na uchycení mikrofonu + POP filtru, díky tomu že je to drát dá se s tím kreativně pracovat, pokud chcete to co mám já, tak to je stativová hlava na techniku Manfrotto 026
  • myslete na to že by ten mikrofon měl být v gumovém pavouku, jinak bude přenášet otřesy
  • nůžky ;-)
  • zip pásek nebo izolačka/gaffa

 

Pokud máte k produkci podcastu a zpracování zvuku dotazy, nebojte se mi je poslat. Jestli jich bude chodit víc, tak na ně budu pravidelně odpovídat. 

Přihlásit k odběru novinek z #PodCarou se můžete zde (při zaškrtnutí políčka).

Chcete poradit? Můžete si vyzkoušet konzultaci bez rizika.
Neznáš mě? Poslechni si pár dílů.