O podnikání v hudební branži s Pokáčem

O podnikání v hudební branži s Pokáčem

Tentokrát se stream nevysílal v pátek, ale v malý pátek (tedy ve čtvrtek). Navíc nebyl jako obvykle proveden telemostem, ale za hostem jsem jel do Prahy. Povídal jsem si s Honzou Pokorným, který si říká Pokáč a touhle dobou hraje, zpívá a skládá písničky už skoro 9 let. Nechci psát profesionálně, tak napíšu spíše naplno. Jinak totiž hraje a zpívá od svých šesti let.

Během posledního roku se mu povedlo získat výrazné množství nových fanoušků, kteří chodí na koncerty, sledují jeho streamy a vůbec různě podporují jeho kreativní aktivity. Je sice pravdou, že Honza vyloženě nevytváří výrobky nebo služby, ale hudba – respektive její profesionální tvoření – ke kreativnímu podnikání rozhodně patří.

Protože je hudební branže dost specifická, rozhodl jsem se ho zeptat na spoustu záludných otázek, které mu pravděpodobně většina běžných novinářů v rozhovorech o jeho tvorbě klást nebude. Na Pokáčovi mě ze všeho nejvíc baví, jak pracuje se svým publikem a jak se mu zcela upřimně a nenuceně daří zapojit diváky svého streamu do komunikace. To byl ostatně ten největší popud k tomu, abych se pokusil Honzu k rozhovoru získat.

O fanoušcích, penězích a o tom, jaký život hudebníka z manažersko-podnikatelského pohledu skutečně je. Zvládnutí práce s publikem je dovednost, která se vám bude hodit nejen pokud skládáte písničky a zpíváte. Stejná pravidla totiž platí pro všechny, kdo tvoří obsah, který má někoho pobavit, potěšit a zaujmout. Rozhodně stojí za to si nás poslechnout i pokud se hudbou vůbec nezabýváte nebo pokud máte zcela jiný hudební vkus.

V tomto streamu Pokáč nezpívá ani nehraje na žádný hudební nástroj a v rámci zachování lidstva (alespoň prozatím), se o zpěv nepokouším ani já.

Dozvíte se mimo jiné, jak se Honza sám označuje, o co všechno se stará profesionální hudební vydavatelství, kolik stojí mastering singlu a produkce alba nebo co to doopravdy znamená být kočovným hudebníkem a jak zvládá „trojáky.“

Poví i něco o prvním koncertu, o ponorce v dodávce, přidá pár veselých historek z natáčení a dá k dobru spoustu rad co dělat, když víte, že nějaká ta videa potřebujete začít nahrávat, ale bojíte se, že nebudou ze začátku tak dobrá.

Přihlásit k odběru novinek z #PodCarou se můžete zde (při zaškrtnutí políčka).

Chcete poradit? Můžete si vyzkoušet konzultaci bez rizika.
Neznáš mě? Poslechni si pár dílů.